
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Material | Thermoplastic |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 14.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.5052 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Style | Pin |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 6.604 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Plating Thickness | 3.5 µm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 6.6 mm |
| Contact Shape | Round |
| Shrouded End Dimension | 1.65 mm |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Termination Post Length | 3.5 mm |
Stock: 4819
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28127
Ext.Price$0.28127
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28127 | $0.28127 |
| 10 | $0.23681 | $2.36810 |
| 25 | $0.22418 | $5.60450 |
| 50 | $0.21223 | $10.61150 |
| 100 | $0.20091 | $20.09100 |
| 300 | $0.18912 | $56.73600 |
| 500 | $0.17802 | $89.01000 |
| 1000 | $0.16757 | $167.57000 |
| 3000 | $0.15645 | $469.35000 |
| 5000 | $0.14352 | $717.60000 |
| 10000 | $0.13166 | $1316.60000 |
